ArkonFLBK38TAB1
Arkon 38mm Robust Forklift Pillar Tablet Mount
  • 7 inch tablet mount for forklift, pallet jack, or other warehouse vehicle
  • Fits tablets 7 to 18.4 inch screen size
  • Includes spring-loaded universal tablet holder with customizable support legs
  • U.S. Pat. No. 6,585,212
  • 2 year limited warranty
Buy from Amazon
Need Higher Quantity?
Contact us for bulk and fleet pricing on direct orders.
  • Volume discounts available
  • Direct invoicing
  • Custom configurations
  • Fleet & enterprise solutions
Authorised Australian
Distributor
Established
1988
Bulk & Fleet
Pricing Available
Expert
Support
FLBK38TAB1 is a tablet mount specifically designed for use on a forklift, pallet jack, or other warehouse vehicle. Consisting of two steel plates with black powdercoat finish and accompanying mounting hardware, FLBK38TAB1 is made with heavy gauge steel construction to last in tough environments, such as construction sites, factories, and warehouses. This 7” forklift mount is composed of a 38mm (1.5 inch) compatible metal 5” Robust Mount shaft arm with double ball adjustment points and a Slim-Grip Universal Tablet Holder, which fits tablets 7 to 18.4 inch screen size, including iPad, iPad Air, and iPad mini, as well as selected Samsung Galaxy tablets. The holder features a spring-loaded design that makes it easy to insert or remove the tablet with one hand. Included with the holder are 10 support legs (4 short, 2 medium and 4 long versions). Choose the 4 legs that provide the best fit for your tablet. These insert at the top and bottom of the holder and can be easily adjusted in order to keep any buttons and ports unobstructed. Each of the mount’s steel plates weighs just under half a pound and measures 4” x 2.75” x 1/8”. Holes are pre-drilled into the plates so installation is quick and easy.
Related Products
Arkon 10.25 inch Metal Robust Forklift Front Guard Slim-Grip® Tablet Mount