ArkonFLIFT57MM
Arkon Forklift Overhead Guard Mount - 57mm Ball Compatible
FLIFT57MM is designed for mounting compatible 57mm (2.25 inch) mounts and pedestals to a forklift, pallet jack, or other warehouse vehicle.
Need Higher Quantity?
Contact us for bulk and fleet pricing on direct orders.
  • Volume discounts available
  • Direct invoicing
  • Custom configurations
  • Fleet & enterprise solutions
Authorised Australian
Distributor
Established
1988
Bulk & Fleet
Pricing Available
Expert
Support
Consisting of two steel plates with black powdercoat finish and accompanying mounting hardware, FLIFT57MM is made with heavy gauge steel construction to last in tough environments, such as construction sites, factories, and warehouses. Each steel plate weighs just over 3 pounds and measures 10" x 7" x 1/8". Multiple size holes (4.9mm, 5.7mm, and 8.5mm) as well as hole patterns are pre-drilled into the plate, including 4-Hole AMPS, VESA 75, VESA 100, and Gamber-Johnson 2" x 4.09" for mounting multiple types of devices. Mount any compatible 57mm (2.25 inch) holder or mount, including those from Arkon's Robust Series or RAM Mounts Size D. (Mounts, holders, and devices sold separately.) Installation is quick and easy with no drilling required. Hardware included.
Related Products
Arkon Robust Round Aluminum 57mm (2.25 inch) Ball to 5-Hole AMPS Adapter