ArkonFLRM38TAB1
Arkon 38mm Robust Forklift Slim-Grip® Tablet Mount
Buy from Amazon
Need Higher Quantity?
Contact us for bulk and fleet pricing on direct orders.
  • Volume discounts available
  • Direct invoicing
  • Custom configurations
  • Fleet & enterprise solutions
Authorised Australian
Distributor
Established
1988
Bulk & Fleet
Pricing Available
Expert
Support
This mount also includes a 38mm (1.5 inch) compatible metal 5" Robust Mount shaft with double ball adjustment points and a Slim-Grip Universal Tablet Holder, which holds tablets 7 to 18.4 inches in screen size. The holder features a spring-loaded design that makes it easy to insert or remove the tablet with one hand. Included with the holder are 10 support legs (4 short, 2 medium, and 4 long versions). Choose the 4 legs that provide the best fit for your tablet. These insert at the top and bottom of the holder and can be easily adjusted in order to keep any buttons and ports unobstructed. Each of the mount's steel plates weighs just over 3 pounds and measures 10" x 7" x 1/8". Multiple size holes (4.9mm, 5.7mm, and 8.5mm) as well as hole patterns are pre-drilled into the plate, including 4-Hole AMPS, VESA 75, VESA 100, and Gamber-Johnson 2" x 4.09" for mounting multiple types of devices. Installation is quick and easy with no drilling required.
Related Products
Arkon 10.25 inch Metal Robust Forklift Front Guard Slim-Grip® Tablet Mount