ArkonFLRM38TAB5
Arkon 38mm Robust Plastic Forklift Locking Tablet Mount
  • 7 inch locking tablet mount for forklift, pallet jack, or other warehouse vehicle
  • Includes locking plastic tablet holder with key lock and hardware
  • Fits tablets 7-10 inches screen size
  • Pre-drilled holes make installation easy
  • 2 year limited warranty
Buy from Amazon
Need Higher Quantity?
Contact us for bulk and fleet pricing on direct orders.
  • Volume discounts available
  • Direct invoicing
  • Custom configurations
  • Fleet & enterprise solutions
Authorised Australian
Distributor
Established
1988
Bulk & Fleet
Pricing Available
Expert
Support
FLRM38TAB5 is a locking tablet mount specifically designed for use on a forklift overhead guard, pallet jack, or other warehouse vehicle. Consisting of two steel plates with black powdercoat finish and accompanying mounting hardware, FLRM38TAB5 is made with heavy gauge steel construction to last in tough environments, such as construction sites, factories, and warehouses. This 7” forklift mount is composed of a 38mm (1.5 inch) compatible metal 5” Robust Mount shaft arm with double ball adjustment points and a Universal Locking Tablet Holder, which features a key lock (keys included) that keeps the tablet securely in place. The tablet holder is made of heavy plastic and includes multiple horizontal and vertical adjustment points along both sides, making it compatible with tablets having 7”-10” screen size, including Samsung Galaxy Note 8.0, Galaxy Tab 3 7.0 and 8.0, Galaxy Tab Pro 8.4, Galaxy Note 10.1, Galaxy Tab 4, Galaxy Tab Pro 10.1, Galaxy Tab S 10.5, LG G Pad 7.0, 8.0, and 10.1, Nexus 7, 9, and 10, Apple iPad Air, iPad 4, 3, and 2, iPad Pro 9.7. Use a Phillips screwdriver to adjust the tablet holder to your tablet’s size specifications. Security hardware is also included. Each of the mount’s steel plates measures 10” x 7” x 1/8” and weighs just over 3 pounds. Multiple size holes (4.9mm, 5.7mm, and 8.5mm) as well as hole patterns are pre-drilled into the plate, including 4-Hole AMPS, VESA 75, VESA 100, and Gamber-Johnson 2” x 4.09” for mounting multiple types of devices. Installation is quick and easy with no drilling required.
Related Products
Arkon 10.25 inch Metal Robust Forklift Front Guard Slim-Grip® Tablet Mount